четвртак, 24. октобар 2013.

Hrononutricija po Dr. Delabos



7 kljucnih cinjenica o hrono nutriciji

Izmislio je Dr. Alain Delabos 1986. To je drugaciji nacin ishrane koji je dizajniran da odgovara biloskom satu i ritmu vaseg organizma.
Hrononutricija je nacin balansiranja ishrane planom obroka, koji vam pomaze da razbijete vase lose navike. Ni jedna hrana nije zabranjena ovim rezimom, samo treba da naucite da jedete obroke u odredjeno vreme.

Jedna stvar koju treba da zapamtite je da se ovaj rezim fokusira na uzimanje proteina i masti, posebno ujutru, i sadrzi malu kolicinu voca i povrca. Zbog toga je korisno potraziti ore svega medicinski savet lekara ili nutricioniste pre primene ovog rezima ishrane.

Princip hrononutricije
Dr Delabos je razvio ovaj metod pozivajuci se na otkrice da se hrana absorbuje u telu na razlicite nacine kada se konzumira. Ideja je da se hrana u organizmu iskoriscava u vecoj ili manjoj meri u zavisnosti od doba dana; moze biti pretvorena u energiju, ili uskladistena sa rizikom da se pretvori u mast dugorocno. Sa sigurnoscu znamo, na primer, da ce mast i secer pojedeni kasno uvece biti uskladisteni, dok, ukoliko su konzumirani ujutru, ce biti znacajan izvor energije za dan. Zato je vazno da se “jede sir ujutru a ne uvece, jer je suvise tezak”.
4 obroka dnevno
Claude Chauchard nas podseca da hormone insulin i kortizol se luce na svaka 4 sata. Ovo je razlog zbog kog je va\no da svaki put kada telo zahteva hranu u cilju dobrog funkcionisanja se ista obezbedi u pravom momentu. To znaci, masna hrana za dorucak, znacajan obrok za rucak, nesto slatko za uzinu i lagana vecera (oni koji nisu gladni cak mogu i da preskoce veceru, jer telo koristi mnogo manje energije uvece).

Konacno, prema principima hrononutricije, vasih 3 obroka (plus uzina) bi trebalo da budu pojedeni tacno na vreme, na skoro svaka 4 sata. Ovo je prosecno vreme za koje se hrana u telu svari. Postovanje ovih interval ce spreciti rizik od toga da vase telo skladisti mast.
Doruckuj kao kralj, rucaj kao princ, veceraj kao siromah
Dorucak bi trebalo da bude jak i da sadrzi sir, puter, skrobne namirnice (hleb ili pirinac), proteine (jaje ili sunka) i voce. Ne morate da brinete o kalorijama jer ce ih telo sagoreti tokom dana!

Rucak bi trebalo da sadrzi manje masnoca nego za dorucak i takodje bi trebalo da uzmete i malu kolicinu sporih secera i proteina iz povrca. Konacno, pobrinite se da ne jedete mnogo za rucak, jer cilj nije da opteretimo organizam vec da mu dodamo energiju da izdrzi do kraja dana.

Uzina je veoma vazna u hrononutriciji. Ona ce vasem organizmu obezbediti dodatno gorivo do vecere i omoguciti da ne morate da progutate hranu za veceru kada vase telo vec pocinje da skladisti. Trebalo bi da uzinate slatke stvari i da uzivate u vocu, suvom vocu ili crnoj cokoladi.

Za veceru, trebalo bi da jedete laganu hranu sto nece opteretiti organizam pred spavanjeOvaj obrok nije obavezan u hrononutriciji, ali ukoliko ga imate trebalo bi da konzumirate hranu koja se lako absorbuje: riba, suseno meso i povrce. Cilj je izbeci pokretace sekrecije insulina.
Hrana koja je zabranjena
Prema hrononutriciji, nema zabranjene hrane. Samo treba jesti pravi tip hrane (proteini, masti, ugljenihidrati, vitamini i minerali) u pravo vreme.
Odresene ruke 2 puta nedeljno
Na svom sajtu, Dr. Delabos objasnjava da dva puta nedeljno mozete dozvoliti sebi odresene ruke i jesti obrok koji nije dozvoljen po pravilima hrononutricije. Ideja je da zdrav um znaci zdrav tanjir. Ali voditi racuna da se pravila ne krse vise od 2 puta nedeljno i nikada u istom danu.
I mozete da jedete cokoladu svakog dana!
Crna cokolada je poznata kao antioksidant i da je bogata magnezijumom. Dobre vesti su da je veoma preporucljiva u hrononutriciji. To je odlican izvor energije i zato se potrudite da jedete svakog dana ali uvek crnu cokoladu od min 70% kaka i ne vise od 30gr dnevno.

3 коментара:

  1. Mene zanima da li imate slucajno primjere jelovnika?

    ОдговориИзбриши
  2. Nazalost nemam, ali mislim da lako mozete napraviti sami ako prodjete kroz ove recepte pa sami sebi osmislite sta vam najvise prija. Ako ista treba, pitajte, tu smo!!!

    ОдговориИзбриши
  3. Ako se pravi razmak od 4 sata izmedju obroka, da li to znaci da izmedju rucka i uzine, tj. uzine i vecere treba da prodje po 2 ili po 4 sata?

    Hvala!

    ОдговориИзбриши